Stellantis ve Renault birleşme iddialarını yalanladı: Elektrikli gelecek ayrı yollarda

Share

Otomotiv endüstrisindeki Çinli üreticilerin yükselişi, Avrupalı otomotiv devlerini endişelendiriyor. Bu endişe ortamında, Stellantis ve Renault’un güçlerini birleştireceği yönünde ortaya atılan iddialar, kısa süre içinde yalanlandı.

Stellantis Yönetim Kurulu Başkanı John Elkann, Reuters’a yaptığı açıklamada, şu anda başka üreticilerle bir ortaklık düşüncelerinin olmadığını ve Stellantis’in mevcut uzun vadeli planlarını gerçekleştirmeye odaklandığını belirtti. Elektrikli araç pazarında etkileyici bir rol oynamayı hedefleyen Stellantis, 2030’a kadar 75’ten fazla elektrikli araç piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirket, özellikle 700-800 km sürüş menziline sahip elektrikli modellerini tanıtmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Diğer yandan, Renault’un Rusya pazarından çıkma ve Nissan ile olan bağlarını azaltma kararları, şirketin zayıflığı olarak değerlendiriliyor. Ancak uzmanlar, Stellantis ve Renault birleşmesinin Avrupa’daki kapasite fazlasını artırmanın ötesine geçmeyeceğini ve her iki firmanın da kendi elektrikli gelecek planlarına odaklanmalarının daha mantıklı olacağını savunuyor. Elektrikli araç teknolojilerindeki atılımlarıyla dikkat çeken her iki şirketin de kendi yol haritalarına sadık kalarak rekabetlerini sürdürmeleri bekleniyor.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...