Tarihi bir dönemeç: 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin galibiyeti

Share

31 Mart yerel seçimlerine, ittifaksız giren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 1977 seçimlerinden bu yana resmi olmayan sonuçlara göre birinci parti olarak çıktı ve kendi açısından önemli bir zafer elde etti.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ise yarışı ikinci sırada tamamladı ve 22 yıllık iktidarında ilk kez seçim yenilgisi yaşadı.

CHP, bu sonuçla, 1989’da Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin yerel seçimlerde elde ettiği başarıyı aşmış oldu.

Yerel seçimlerde sürpriz bir performans sergileyen diğer bir parti ise Yeniden Refah Partisi oldu ve ilk kez katıldığı yerel seçimlerde üçüncü siyasi parti konumuna yükseldi.

Seçim sonuçları, genel seçimlerle yerel seçimlerin dinamiklerinin farklı olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

2023’te yaşanan ekonomik krize rağmen, AKP’nin cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerdeki zaferi, “boş tencerenin seçmen üzerindeki etkisinin” göz ardı edilemeyeceği şeklinde yorumlanmıştı.

Başta büyükşehirler olmak üzere ekonomik krizden olumsuz etkilenen seçmen, yerel seçimlerde iktidara faturayı kesti.

CHP, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa gibi Türkiye’nin en büyük beş ilinde yerel iktidar elde ederek “cam tavanı kırdı” ve tavanda yapılamayan ittifakı tabana yansıttı.

2023 yerel seçimlerinde Millet İttifakı içinde yer alan diğer siyasi partiler, CHP dışında varlık gösteremedi.

İYİ Parti, seçimlere “hür ve müstakil” girme kararı alarak ittifak önerilerini reddetti ve aldığı en düşük oy oranıyla önemli bir kayıp yaşadı.

Stratejik oy kullanan seçmen, liderlerin yapamadığı ittifakı sandıkta gerçekleştirerek CHP’yi büyükşehirlerde öne çıkardı.

2023 seçimlerinde CHP adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesi, muhalif seçmen arasında büyük bir hayal kırıklığına neden olmuştu ancak yerel seçimlerde sandığa gitmeme endişeleri boşa çıktı.

Sonuçlar, CHP’deki genel başkan ve parti yönetimindeki değişimin, parti tabanında olumlu karşılık bulduğunu ve seçim sonuçlarına olumlu şekilde yansıdığını gösteriyor.

Yerel seçimler, CHP Genel Başkanı seçilen Özgür Özel ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun siyasi kariyeri için önemli bir sınavdı.

İstanbul’un kazanılması, 2028 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı hesaplarını güçlendirirken, CHP seçmeninde yeniden umutlanmayı sağlayabilir.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...