Tesla, Avrupa’da ikinci bir fabrika kurmayı planlıyor

Share

Tesla, Gigafactory Berlin’in ardındann Avrupa’da ikinci bir fabrika kurmayı planlıyor. Bloomberg’in haberine göre elektrikli otomobil devi Fransa’yı gözüne kestirmiş. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Tesla’nın yeni tesis için Fransa’yı tercih edeceğine inandığını dile getirdi.

Tesla’nın kurucusu Elon Musk bu yılın Mayıs ve Haziran aylarında Fransa’ya iki ziyaret gerçekleştirdi. Ünlü girişimci bu ziyaretlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Görüşmelerin ana gündem maddesinin yeni fabrika olduğu öğrenildi.

Le Maire, Tesla’nın elektrikli otomobil üretimi mi yoksa batarya üretimi mi yapacağına henüz karar vermediğini belirtti. Deneyimli bakan “Musk’ın önünde birkaç seçenek var, umarım Fransa’yı seçer. Macron ile birkaç defa konuştuk. Ben de kendisiyle görüştüm. Fransa’da kendisini beklediğimizi biliyor” ifadelerini kullandı.

Tesla, Avrupa'da bir fabrika daha kurabilir: İşte aday lokasyon

Bununla birlikte Fransa’nın Tesla için bazı dezavantajları da var. Le Maire’in de vurguladığı gibi ülkede demiryolu veya denizyolu ulaşımına uygun çok sayıda sanayi bölgesi yok. Ayrıca devasa Gigafactory’i çalıştırabilecek düzeyde karbonsuz (de-carbonized) enerji kaynağı da mevcut değil.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...