Türkiye’de dijital platformların pazar payları açıklandı

Share

Dijital içerik platformları son yıllarda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük ilgi görüyor. Özellikle pandemi döneminde evde kalan izleyicilerin tercihi olan bu platformlar, farklı türlerde ve kalitede içerikler sunuyor. Peki Türkiye’de dijital platformlar arasında pazar payları nasıl dağılıyor? Hangi platform en çok izleniyor? Hangi platform en çok abone kazanıyor? Bu soruların cevaplarını JustWatch adlı bir veri analiz şirketinin hazırladığı rapordan öğrenebiliriz.

JustWatch, Türkiye’de dijital platformların 2021 yılında elde ettikleri pazar paylarını yüzdelik olarak paylaştı. Buna göre en çok izlenen platform, yerli yapımlarıyla dikkat çeken BluTV oldu. BluTV, yüzde 38’lik bir paya sahip olarak Netflix’i geride bıraktı. BluTV’nin başarısında, ”Sıfır Bir”, ”Çekiç ve Gül Bir Behzat Ç. Hikayesi” gibi popüler dizilerin yanı sıra Discovery + ve HBO gibi yabancı kanalların da katkısı olduğu söylenebilir.

Netflix ise Türkiye’de dijital platformların ikinci sırasında yer aldı. ABD merkezli dev şirket, yüzde 27’lik bir paya sahip oldu. Netflix, Türkiye pazarına girdiği günden beri hem yerli hem de yabancı içerikleriyle izleyicilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Üçüncü sırada ise Amazon Prime Video bulunuyor. Amazon’un dijital içerik platformu, yüzde 19’luk bir paya sahip oldu. Amazon Prime Video, özellikle The Boys, The Marvelous Mrs. Maisel, The Expanse gibi dizileriyle beğeni topluyor.

Dördüncü sırada ise Disney+ yer alıyor. Disney’in dijital içerik platformu, Türkiye’ye yeni giriş yapmasına rağmen yüzde 8’lik bir paya sahip oldu. Disney+, Marvel, Star Wars, Pixar gibi markaların yanı sıra National Geographic ve Star gibi kanalların da içeriklerini sunuyor.

Beşinci sırada ise MUBI bulunuyor. MUBI, bağımsız ve sanatsal filmlere odaklanan bir platform olarak yüzde 4’lük bir paya sahip oldu. MUBI, sinema tutkunlarının tercihi olan bir platform olarak öne çıkıyor.

Listede yer almayan ancak diğer platformlar kategorisinde toplanan Puhu TV, Exxen ve Gain gibi platformların ise yüzde 4’lük bir paya sahip olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de dijital platformların pazar payları şöyle:

BluTV – Yüzde 38
Netflix – Yüzde 27
Prime Video – Yüzde 19
Disney+ – Yüzde 8
MUBI – Yüzde 4
Diğer – Yüzde 4

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...