Ukrayna Hava Sahasını Rusya’ya Kapattı

Share

Doğu Avrupa’da hava sahaları artık daha az dostane.

Ukrayna hükümeti, Rus havayolu şirketlerinin ülkeye girişine yasak getirdi. Rusya’nın önde gelen havayolu şirketleri Aeroflot ve Transaero 25 Ekim 2015’ten itibaren Ukrayna’ya sefer düzenleyemeyecek.

Başbakan Arseniy Yatsenyuk, askeri amaçla kullanılabilecek malzeme taşıyan Rus uçaklarına Ukrayna hava sahasının da tamamen kapatılacağını duyurdu.

“Rus bayrağı taşıyan uçakların Ukrayna havalimanlarında yeri yok. Transit taşımacılıkta ise, askeri amaçla kullanılma ihtimali olan kargolar dikkate alınacak ve Rus havayolu firmalarına hava sahamız kapalı olacak.”

Kiev – Moskova arsında günlük sefer düzenleyen Rus firmalara getirilen yasaktan Ukrayna şirketlerinin de olumsuz etkileneceği belirtiliyor.

Sadece Transaero şirketinin uçuşlarını iptal etmesi durumunda Kiev havalimanının gelirlerinin yüzde 30 oranında düşeceği tahmin ediliyor.

Rusya’nın da benzer yaptırımlar uygulaması bekleniyor:

“Rus uçaklarına getirilen yasak 25 Ekim’de başlıyor. Bu uçuşlara alternatif olacak mı, henüz belli değil. İnsanlar Rusya’nın da Ukrayna havayolu şirketlerine benzer bir yaptırım uygulamasından endişeli. Bu durumda iki ülke arasında hiç uçuş olmayacak.”

Euronews

Deniz Çalışkan

İstanbul Aydın Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan Deniz, profesyonel öğrenimini yerel gazetelerde sürdürmeye devam ediyor. Kitap ve müziksiz bir hayatı kabul etmeyen Deniz için kitaplardan uyarlanan filmler özenle kaçılması gereken aktiviteler arasında yer alıyor.

You may also like...