Xiaomi’den MiOS atağı! Android yerine mi düşünülüyor?

Share

Xiaomi, MiOS projesiyle Android’e alternatif bir işletim sistemi oluşturabilir mi? Xiaomi’nin Çin’de MiOS adına yönelik bir alan adı tescili yaptığı ifşa edildi. Bu gelişme, Huawei gibi Xiaomi’nin de Android dışında bir işletim sistemi geliştirme amacı taşıdığını gösteriyor.

Xiaomi, Çin’de mios.cn alan adını tescilleyerek gündeme geldi. Daha önce Xiaomi’nin MiOS adını taşıyan bir işletim sistemi üzerinde çalıştığına dair söylentiler vardı. Bu yeni gelişme, firmanın bu yönde somut adımlar attığını gözler önüne seriyor.

MiOS hakkında henüz detaylı bilgi bulunmuyor. Çinli üreticinin, Huawei’nin HarmonyOS’u gibi Android’e alternatif bir işletim sistemi geliştirme planları olduğu düşünülüyor. Zira Çin’in ABD ile ticaret savaşı, ülkenin yazılım konusunda da alternatif çözümler arayışını hızlandırdı.

Diğer bir görüşe göre, MiOS adı, Xiaomi’nin akıllı telefon ve tabletlerindeki MIUI arayüzünün yerini alabilir. Başka bir deyişle, Xiaomi’nin daha üst seviye telefonlarını Redmi veya Poco modellerinden ayırmak için böyle bir adım atabileceği spekülasyonu yapılıyor.

Ne olursa olsun, Xiaomi’nin yazılım hamlesinin tam anlamıyla ne ifade ettiğini anlamak için henüz erken. Ancak gelecekte MiOS hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkacaktır. Böylece Xiaomi’nin bu yeni işletim sistemi veya yazılım ekosistemi hakkında daha net bir perspektif elde edilecektir.

Olgu Atanay

Olgu, Serinletici'ye teknoloji stajyeri olarak hızlı bir giriş yaptı. Aynı hızı yazarlık yolunda kullanma konusunda en ufak bir kuşkusu yok.

You may also like...