Zoe’nin yerini alacak Renault 5 elektrikli otomobilin detayları netleşiyor

Share

Renault, Zoe’nin yerine geçecek yeni elektrikli otomobilini tanıtmaya hazırlanıyor. 2024 yılında piyasaya çıkması beklenen Renault 5’in üretim öncesi prototiplerinin fotoğrafları paylaşıldı. Aracın fiyatının 25 bin euro civarında olacağı söyleniyor.

Renault 5, Fransız markanın ikonik modellerinden biri olarak tarihe geçmişti. Şimdi ise elektrikli bir versiyonu ile geri dönüyor. Renault, yeni R5’in tasarımını ve teknik özelliklerini gösteren fotoğrafları yayınladı. Aracın testleri devam ediyor.

Yeni R5’in tasarımı, 2021’de tanıtılan konsept modeline oldukça sadık kalıyor. Ancak bazı farklılıklar da göze çarpıyor. Örneğin araçta geleneksel kapı kolları, daha büyük yan aynalar, farklı tamponlar ve LED farlar bulunuyor. Aracın iç mekanının nasıl görüneceği ise henüz belli değil.

Renault, 25 bin euro'luk yeni elektrikli otomobilini gösterdi

Renault 5, CMF-B platformunu kullanan ilk elektrikli otomobil olacak. Bu platform Clio ve Captur gibi modellerde de kullanılıyor. Yeni R5’in motoru ise ön aksa yerleştirilmiş ve 136 beygir güç üreten bir elektrik motoru olacak. Aracın iki farklı batarya seçeneği sunulacağı iddia ediliyor: 40 kWh ve 52 kWh.

52 kWh’lik batarya ile aracın 400 kilometrelik bir menzile sahip olacağı belirtiliyor. Renault 5’in üretimi ise Fransa’nın Douai kentindeki fabrikada yapılacak. Aracın fiyatının ise oldukça rekabetçi olacağı söyleniyor: 25 bin euro.

Renault, 25 bin euro'luk yeni elektrikli otomobilini gösterdi

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...