Alfred Hitchcock ve Filmografisini Nasıl Bilirdiniz?

Alfred Hitchcock’ı nasıl bilirdiniz? Bilinçaltına attığımız en derin korkularımızın sebebi, gerilim – korku türünün üstadı biliriz.

alfred-hitchcock

Görüntüyü ve sesi en gerilimli şekliyle kullanmanın piri Hitchcock, yeni nesil yönetmenlerin sinemayı ele alışını şekillendiren saf bir sinema arayışıyla 70’in üzerinde filme imzasını attı. Birçok kült filminin ikonik sahnesinin de kalıcı etkisiyle hala kuş görünce korkan mı ararsın, duşa girmeye çekinen mi?

Klasik anlatının tersine, izleyicinin sadece bir karakterle özdeşleşmesini sağlamak hikayeyi bir tek onun üzerinden anlatmaktan ziyade, kimi zaman iyinin kimi zaman kötünün tarafını tutmamızı sağlayan bakış açısıyla hikaye anlatımında sınır, kalıp bırakmaz. Her karakteri kendi gözünden deneyimlememizi sağlar.

Yenilikçi kamera teknikleri; korkunun yanı sıra işlediği dram, aşk ve komedi unsurlarıyla bezediği filmlerinde kendine yer bulan her küçük ayrıntı çok daha büyük bir kapıya çıkar. İzleyiciyi sonuna kadar merak ve şüphe içinde bırakan bir Hitchcock filmi, izleme süresince değil uzun vadede tedirgin eder, iliklerinize işler. Hiç beklemediğimiz bir anda hayatın içinde bir ikilem, gerginlik yaratır.

Korku sinemasında önemli olan, o tedirgin bekleyiştir.

Gerek kişiliğinin, gerekse çocukluğunda yaşadığı travmaların filmlerindeki etkisi yadsınamaz. Psikanalitik çözümlemeyi en yetkin kullanan yönetmenlerden olan Hitchcock, sinemayı bir düş gibi ele alıp adım adım yerleştirdiği psikolojik ögelerle izleyicisini başından sonuna esrarengiz bir yolculuğa çıkarır. Her an nereden ne çıkacak bilemediğimiz belirsiz bir bekleyiş içinde gerim gerim gerilirken çeşitli kamera hareketleri, yansımalar ve imgelemler eşliğinde betimlediği saf sinema anlayışına ortak oluruz.

Luiza Liz, Youtube kanalı Art Regard aracılığıyla paylaştığı Alfred Hitchcock and The Art Of Pure Cinema çalışmasıyla Hitchcock’ın tüm filmografisini ele alıyor.

10 dakikada Hitchcock Sineması bütün saflığı ve sanatsallığıyla burada.

Playtusu

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor. | sema.dogan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.