Mimari yapılara farklı açıdan bakmak

Mimari fotoğraflarla özel olarak ilgilenen, çeken fotoğraf sanatçılarıyla beraber yapılara hiç bakmadığımız bir gözden bakıyoruz. Joroen Peters de mimari yapıları çeken başarılı bir fotoğrafçı.

Amsterdamlı bağımsız fotoğraf sanatçısı olan Peters, “Mekansal Etkileşimler” adlı serisinde yapıların, bina cephelerinin ritmini keşfediyor diyebiliriz. Renklere, ışığa, geometrik şekillere odaklanarak başka bir perspektif kazandırıyor fotoğraflarına bakan insanlara.

Doğrudan bütün cepheyi çekmek yerine belirli kısımlarına odaklanarak geri kalan her şeyi tanımsız hale getiriyor. Böylece, fotoğraflarına bakan insanlarda bir gizem oluşturuyor. Bu da belki O’nun fotoğraflarının başarılı olmasının sebebi. Buyurun beraber fotoğraflarını inceleyelim:

icmimarlikdergisi.com

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar: