Asitli içeceklere hayır!

Asitli içeceklerin bizim için pek de iyi olmadığını hepimiz biliyoruz. Peki ama, ne kadar zararlı olduğunu biliyor muyuz? İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Ayça Kaya ile, asitli içecekler hakkında konuştuk, zararları nedir, ne değildir öğrendik.

Asitli içecekler, şekerli suların aromalarla, gıda boyalarıyla katkılandırılarak karbondioksit gazıyla doyurulması sonucunda elde edilir. Bazen içine şeker yerine, tatlandırıcı da koyulan bu içeceklerin asit oranları ortalama 2.5-3.1 arasındadır. Bu kadar asitli, şekerli, gazlı ve kimyasal yüklü bir madde vücuda girince bırakın sadece şişkinlik yapmayı vücudun bütün organların direkt veya endirekt etkiler.

Yüksek miktarda asit öncelikle, mide dokusuna zarar verir ve ülser, gastrit gibi mide problemlerine neden olur. Bununla birlikte şişkinlik, gaz ve kabızlığı da neden olur. Asitli içeceklerin fosfor oranı yüksektir, kemik erimesine yatkınlık yaratır. Şeker oranı çok yüksek içecekler olduğu için pankreası da etkiler. Şeker oranın yüksek olması, aynı zaman da kilo artışını ve yağlanmayı da kolaylaştırır.

Her ne kadar günümüzde, asitli içeceklerin şekersiz ya da light gibi daha ‘masum’ seçenekleri olsa da, tamamen kimyasal maddelerden üretilen bu içecekleri hayatınızdan kesin olarak çıkarmanızı öneriyoruz! Asitli içeceklerin yerine, daha doğal içecekleri tercih edebilirsiniz.

Elle

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.