Breakfast at Tiffany’s izlemek için 7 neden

1- 1961 yılında çekilen filmin başrolünde Audrey Hepburn ve George Peppard oynuyor.

2- Truman Capote’nin kısa romanından uyarlanan bu komedi, uçarı Holly Golightly’nin hayatına ışık tutarak, içten içe kadınların savaş sonrası geleneksel rollerini sorgulayıp yeni ve özerk kimlik arayışlarını yansıtır.

3- Sosyetik ve aynı zamanda saf bir kız olan Holly (Hepburn) ile kedisi, geçimini yaşlı sevgilileriyle gezip tozarak kazanan hevesli genç yazar Paul Varjak’la (Peppard) aynı apartmanda yaşar.

4- New York’taki telaşlı ve yüzeysel yaşam her ikisini de tatmin etmez.

5- Capote’nin öyküsü belirsizlikle sonlanırken, filmde Holly ve Paul için mutlu son vardır.

6- Holly’yi gece kıyafeti içinde, gözünde güneş gözlüğüyle, Tiffany’s vitrinindeki mücevherlere bakarken gösteren açılış sekansı, Audrey Hepburn’ü bir stil ikonuna dönüştürdü.

7- Henry Mancini filmle En İyi Şarkı (Moon River) ve En İyi Özgün Müzik Oscar’larını kazandı.

Başvuru Kitapları/FİLM/NTV yayınları

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.