Akıllı telefon pazarı iki yılın ardından yeniden büyüme trendinde

Share

Küresel akıllı telefon pazarı, iki yılı aşkın bir süredir devam eden daralmanın ardından ekim ayında yaşanan toparlanma ile birlikte büyüme kaydetti. Counterpoint Research’in verilerine göre, ekim ayında gelişmekte olan pazarlardaki toparlanmanın etkisiyle küresel akıllı telefon satış hacmi yüzde 5 arttı. Bu, Haziran 2021’den bu yana yıllık bazda kaydedilen ilk büyüme ve art arda 27 aylık daralma serisinin sona ermesi anlamına geliyor.

Counterpoint raporunda, akıllı telefon satışlarının son iki yıldır parça eksikliği, stok birikimi ve değiştirme döngülerinin uzaması gibi çeşitli zorluklardan etkilendiği vurgulandı. Ancak ekim ayındaki güçlü büyüme, pazarın 2023’ün dördüncü çeyreğinde yıllık bazda büyümeye devam etmesini ve ilerleyen çeyreklerde kademeli bir toparlanma sürecine girmesini öngörüyor.

Raporda, Haziran 2021’de görülen büyümenin ardında, Orta Doğu ve Afrika’daki sürekli toparlanma, Huawei’nin Çin’deki güçlü dönüşü ve Hindistan’daki festival sezonu gibi faktörlerin etkili olduğu belirtildi. Huawei’nin Çin’deki akıllı telefon satışları üçüncü çeyrekte yüzde 37 artarak dikkat çekti.

Önümüzdeki dönemde akıllı telefon pazarının toparlanma eğilimine girmesi ve büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...