Apple, iPhone 14’ün ücretsiz uydu acil SOS özelliğini bir yıl uzattı

Share

Teknoloji devi Apple, son açıklamasında iPhone 14 serisi için sunduğu uydu aracılığıyla Acil SOS hizmetini mevcut kullanıcılar için bir yıl daha ücretsiz olarak sürdüreceğini duyurdu. Geçtiğimiz yıl eylül ayında tanıtılan iPhone 14 serisi ile birlikte kullanıcılara sunulan bu özellik, Apple’ın ilk etapta iki yıl boyunca ücretsiz olarak sunma taahhüdünün bir parçasıydı.

Acil SOS özelliği, tüm iPhone 14 ve iPhone 15 modellerinde kullanılabiliyor. Bu özellik, kullanıcıların hücresel ve Wi-Fi kapsama alanının olmadığı durumlarda uydu aracılığıyla acil durum servislerine kısa mesaj göndermelerine olanak tanıyor. Ayrıca, kullanıcılar Bul uygulamasında uydu aracılığıyla konumlarını paylaşabiliyor.

Apple, bugünden itibaren veya herhangi bir iPhone 14 modelinin aktivasyonu sırasında başlayacak şekilde, uydu üzerinden Acil SOS özelliğini iki yıl daha ücretsiz olarak sunacağını açıkladı. Apple’ın belirttiğine göre, ücretsiz deneme süresi 15 Kasım 2023 tarihinde TSİ 11:00’den önce uydu üzerinden Acil SOS’i destekleyen herhangi bir ülkede aygıtlarını etkinleştiren iPhone 14 kullanıcıları için uzatılacak.

Ancak, Türkiye’de bu hizmet kullanılamıyor. Apple, Acil SOS hizmetini açık havada net bir görüşün olduğu koşullarda çalışacak şekilde tasarlandığını belirtiyor. Ancak, yeşillikler veya diğer engellerin bulunduğu durumlarda veya uydu bağlantısının belirli kuzey bölgelerinde çalışmayabileceği konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Acil SOS şu anda Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, Portekiz, İspanya, İsviçre, İngiltere ve ABD’de destekleniyor. Ancak, Türkiye’de bu özellik henüz kullanılamıyor. Ücretsiz deneme süresi sona erdikten sonra uydu üzerinden Acil SOS için gelecekteki fiyatlandırma hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Apple, kullanıcılarına açık havada güvenliğin önemini vurgulayarak, Acil SOS’un hizmet kalitesini sürekli olarak güncelleyeceğini de belirtiyor.

Hande Sheref

Daha çocukken ailesiyle birlikte ABD'ye yerleşen Hande, Los Angeles'ın bitmeyen sıcak rüzgarlarıyla her güne daha olgunlaşmış ve bilge olarak uyandığına inanıyor. Bir gün ülkesine dönme hayalinden asla vazgeçmeyen Hande Sheref, hayatın tadını çıkartmaktan geri kalmıyor. Serinletici'de ağırlıkla dünya ve teknoloji çalışmalarında yer alan yazar, hayatın bir resim tablosu olduğuna inananlardan...

You may also like...