Ford Fiesta üretimi sona erdi

Share

Ford Fiesta, 7 Temmuz’da üretim bandından son kez inecek. Talebin azalması ve elektrikli araçlara yöneliş nedeniyle emekliye ayrılan efsanevi hatchback, ilk modelinden 47 yıl sonra tarihe karışıyor.

Ford, Fiesta’nın üretimini durdurma kararını geçen yıl almıştı. Aracın son üretim günü de resmen açıklandı. Almanya’nın Köln kentindeki fabrikada hayat bulan efsanevi hatchback, 7 Temmuz’da montaj hattından çıkacak. Üretim bandından inen son iki Fiesta şirketin müzesine girecek.

Avrupa’da son yıllarda geleneksel benzinli ve dizel motorlu kompakt otomobillere olan ilgi giderek azalıyor. Ford Fiesta’nın üretimini durdurma kararının arkasında da bu yatıyor. Şirket, Köln fabrikasında yeni Ford Explorer elektrikli SUV modeline yer açmak için böyle bir karar vermek zorunda kaldı.

Ford Fiesta serüveni 1976’da başladı

Ford Fiesta, 1976 yılında yani 47 yıl önce Amerikan otomobil devinin model gamına katıldı. Dünya çapında 22 milyonun üzerinde satış yaptı ve birçok ülkede pazar payı kazandı. Fiesta, markanın üretimi sonlandırılan en eski modeli olarak tarihe geçti.

Ford’un pazar dinamiklerine uyum sağlamak için son birkaç yıl içerisinde Mondeo gibi birçok modelini üretimden çıkardığını belirtelim. Focus’un üretimini de 2025 yılında bitirmeye hazırlanan şirket SUV ve crossover segmentlerine odaklanacak.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...