Mart Ayında Gelen Leylekler Aralık’ta Geldi

Share

İzmir Pamucak Kavşağı’nda göç dönemlerinde leyleklerin sürekli konakladığı bir yuvaya yerleşen leylek, görenleri şaşırttı.

leylek

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) leyleği izlemeye aldı. Leyleğin nasıl beslendiğini, nerelere gittiğini, soğuk ve yağışlı günlerdeki hareketlerini takibe aldıklarını belirten EKODOS Başkanı Bahattin Sürücü, “Elde ettiğimiz bilgileri, işbirliği yaptığımız Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Tabiat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden bilim danışmanı üyemiz Yrd. Doç. Dr. Ortaç Onmuş ile paylaştık. Kendisine leyleğin fotoğraf ve gerekli diğer bilgileri ilettik. Leyleğin davranışlarını, gittiği alanları izlemeye devam etmekteyiz. Beslenme sorunu olabileceğini düşünüyoruz. Bölgede yaşayan yöre insanlarını da bilgilendirdik. Umarız soğuk kış günlerini atlatarak, baharı yakalayıp, Afrika’dan gelen diğer leyleklerin içinden kendine bir eş bularak yavrularını yapar ve önümüzdeki yaz sonunda hep birlikte göç ederler” dedi.

DHA’da yer alan habere göre, Yrd. Doç. Dr. Ortaç Onmuş da leylekle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Yuvaya gelen erişkin erkek bir leylek. Kırmızı, canlı parlak gaga ve bacak rengi, leyleğin üreme dönemine hormonal açıdan giriş yaptığını gösteriyor. Bu durum Rusya’dan ülkemize gelip kışın denize yüzmeye giren turistlerin yaptığına benziyor. Ancak leyleğin yaptığı bu durum kısmen üreme davranışı açısından benzerlikler gösterse de zaman mekan ve bu davranışı yapan bireyin Afrika göçmeni bir tür olması durumu biraz karıştırıyor. Nasıl oluyor da yaz göçmeni olan bir tür, kışın bize süslenmiş püslenmiş yani damatlığını giyerek çat kapı geliyor” dedi.

Durumun gayet açık bir cevabı olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Onmuş, “Cevap, küresel iklim değişikliği. Ne yazık ki mevsimler geçmişte olası geldiğinden daha sıcak geçiyor. Zaman zaman soğuk yapsa bile ardından çok kısa bir sürede hava sıcaklıkları 3-5 dereceden 13-15 derecelere kadar aniden yükseliyor” diye konuştu.

T24

Umur Atay

1969 yılında Bursa'da doğan Umur Atay, ortaöğretime kadar severek yaşadığı kentinden, üniversite sebebiyle bir sabah İstanbul'da uyanarak ayrıldı. Makine mühendisliği eğitiminin ışığında seyrettiği otomotiv sektöründe harcadığı 25 yıldan fazla sürenin yıpratamadığı yaşamını şimdi çeşitli denemelerle yormaya çalışan Atay, evli ve iki çocuk babası.

You may also like...