Ne izliyoruz: Rio 2 (2014)

Share

Rio 2, Carlos Saldanha’nın yönettiği ve Blue Sky Studios’un ürettiği 2011 yapımı Rio filminin devamı olan 2014 yapımı bir Amerikan 3D bilgisayar animasyonlu müzikal komedi filmidir.

Film, Rio de Janeiro’da geçen ilk filmin devamı niteliğinde olup, Rio 2’nin çoğu Amazon yağmur ormanında geçmektedir. Filmde Jesse Eisenberg, Anne Hathaway, will.i.am, Jamie Foxx, George Lopez, Tracy Morgan, Jemaine Clement, Leslie Mann, Rodrigo Santoro ve Jake T. Austin ilk filmdeki rollerini yeniden canlandırırken, yeni üyeler arasında Bruno Mars, Andy Garcia, Rita Moreno, Rachel Crow, Kristin Chenoweth, Amandla Stenberg, Pierce Gagnon ve Miguel Ferrer (2017’de ölümünden önceki son sinema filmi) yer almaktadır.

Filmde Blu ve Jewel üç çocuklarıyla birlikte şehirde yaşamaktadır. Ancak Jewel çocuklarının babaları gibi çok evcilleştiğini görmekten memnun değildir. Bu arada Linda ve Tulio Amazon’da bir keşif gezisindeyken bir şelaleden düşerler ve tüyü dökülen bir Spix’in arasını keşfederler. Bu karşılaşma televizyonda yayınlandığında Jewel onların Amazon’a gidip mavi aralarını bulmaya yardımcı olmaları gerektiğine inanır. Çocuklar çok heyecanlıdır ancak Blu belirsizdir. Yine de Jewel’i mutlu etmek için gitmeyi kabul eder. Rafael, Nico ve Pedro da yetenek avlamak için gelmeye karar verirler. Luiz de takip etmeye çalışır ancak kuşlar tarafından fark edilmeden geride bırakılır. Blu yanına bir sürü malzeme alır ancak bunların arasında en çok kullandığı GPS’tir. Bu da Jewel’in hoşuna gitmez.

Amazon’a vardıklarında Blu ve ailesi başka bir Spix’in arası sürüsüyle karşılaşırlar. Sürünün lideri Eduardo (Andy Garcia) Jewel’in kayıp babasıdır. Eduardo Blu’yu pek sevmez ve onu sürünün yaşam tarzına uyum sağlaması için eğitmeye çalışır. Bu arada Blu’nun eski düşmanı Nigel (Jemaine Clement) intikam almak için onu takip etmektedir. Nigel yanına bir zehirli kurbağa olan Gabi (Kristin Chenoweth) ve sessiz bir karıncayiyen olan Charlie’yi (Frank Welker) almıştır.

Filmde ayrıca Blu ve Jewel’in çocuklarının Amazon’u keşfetmesi, Pedro ve Nico’nun yetenek yarışması düzenlemesi, Linda ve Tulio’nun kaçak ağaç kesicilerle mücadelesi gibi yan hikayeler de yer almaktadır.

Rio 2, uluslararası olarak 20 Mart 2014’te, Amerika’daki sinemalarda ise 20th Century Fox tarafından 11 Nisan 2014’te gösterime girdi. 103 milyon dolarlık bir bütçeye karşı dünya çapında 498 milyon dolar hasılat yaptı ve eleştirmenlerden karışık yorumlar aldı. Animasyonu, seslendirme performansları ve şarkıları övgü toplarken hikayesi ve senaryosu eleştirildi. Film, 28 Kasım 2012’de ölen senarist Don Rhymer’ın anısına adanmıştır. Bu, Blue Sky Studios’un Ice Age serisi dışındaki ilk ve tek devam filmidir. Bu aynı zamanda Blue Sky Studios’un 10 Nisan 2021’de kapanmadan önce ürettiği son Rio filmidir. Üçüncü bir film geliştirme aşamasındadır.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...