Rogue One, Gişe Rekoru Kırdı

Share

Lucasfilm’in yeni “ara dönem filmlerinden ilki” olarak nitelendirilen Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi sinemalarda 14 Aralık’ta vizyona girmişti. Film, eleştirmenlerden iyi yorumları alırken ve ABD’de Box Office zirvesindeki yerini korurken dünya çapındaki hasılatı bir haftadan kısa bir sürede 323 milyon doların üstüne çıktı.

rogue one

Uluslararası hasılat, Pazartesi günü 150 milyon doları aşarak 15,8 milyon dolar arttı. Amerika’dan sonra 24,7 milyon dolarla en çok hasılat yapılan İngiltere’yi 13,6 milyon dolarla Almanya, 12,2 milyon dolarla Avustralya, 11 milyon dolarla ise Fransa izledi. Film Çin’de 6 Ocak’ta vizyona girecek.

Star Wars’un haklarını satın alan Disney, The Force Awakens ile yeni bir üçleme başlatırken, bir yandan da Star Wars evreninde geçen ara-bağımsız hikayelerin anlatılacağı antoloji filmleri çekeceğini duyurmuştu. Bu yılın 3. en iyi açılışını gerçekleştiren Rogue One bu bağımsız antoloji filmlerin ilki.

Disney ayrıca Pazartesi günü yaptığı açıklamada, tek bir yıl içinde dünya çapındaki hasılatı 7 milyar doları aşan ilk stüdyo olduklarını açıkladı. “Captain America: Civil War”, “Finding Dory” ve “Zootopia” filmlerinin her biri dünya çapında 1 milyar doları aştı.

Gareth Edwards’ın yönetmenliğini üstlendiği film Revenge of the Sith ile A New Hope filmlerinin arasındaki bir tarihte geçecek. Filmin başrolündeki asi karakter Jyn Erso, Cehennem filminin güzel doktoru Felicity Jones tarafından canlandırılırken, filmin kadrosunda ise Donnie Yen, Ben Mendelsohn, Diego Luna, Mads Mikkelsen ve Forest Whitaker gibi başarılı isimler yer alıyor.

Beyazperde

Tolga Erbak

Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

You may also like...