Sağlıklı bir yaşam için günde 4 bin adım da yeterli

Share

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için günde en az 10 bin adım atmamız gerektiği düşünülüyordu, ancak yeni bir araştırma bu sayının daha düşük olabileceğini gösteriyor. Yapılan analizler, günde 4 bin civarında atılan adımların da sağlık açısından yeterli olabileceğini ortaya koydu.

Dünya genelinde 226 binden fazla katılımcı üzerinde gerçekleştirilen çalışma, günlük 4 bin adımın erken ölüm riskini azaltmak için yeterli olabileceğini gösterdi. Ayrıca 2 bin 300 adımın üzerinde atılan adımların kalp ve kan damarları sağlığına olumlu etki sağladığı belirlendi.

Bu çalışmaya göre, günde 4 bin adım atmaktan daha fazla adım atmak da faydalı. Örneğin, 20 bin adım atmaya kadar ilave her bin adımın erken ölüm riskini yüzde 15 oranında azalttığı görülüyor.

Araştırmacılara göre, ekstra adımlar sizi daha sağlıklı bir yaşama yönlendirebilir. Bu bulgular, her gün binlerce adım atmanın sağlık üzerindeki olumlu etkilerini vurguluyor.

Mesnet Önal

Bir gün hayatta yaptığı veri analizlerinden sıkılan Mesnet, verinin kendisini yaratma macerasıyla çıktı yola. Önündeki engelleri her aşışında eski iş arkadaşlarına daha çok iş çıkartarak...

You may also like...