Seat otomobil üretimine son veriyor!

Share

İspanyol otomobil üreticisi Seat, mevcut modellerinin yaşam döngüsü sona erdikten sonra otomobil üretimini sonlandıracak. Volkswagen CEO’su Thomas Schäfer, Münih Otomobil Fuarı’nda verdiği bir röportajda, Seat’ın yerine Cupra markasının geçeceğini açıkladı.

Schäfer’e göre, Volkswagen’in aynı anda iki farklı markaya yatırım yapma lüksü yok. Bu nedenle Cupra markasının, Seat’ın yerini alması kararı alındı. Cupra’nın popülaritesinin, Seat’tan çok daha yüksek olduğu ve daha fazla gelir potansiyeline sahip olduğu düşünülüyor.

Cupra markası daha önce Seat otomobillerin performans odaklı versiyonlarını tanımlamak için kullanılıyordu, ancak 2018’de bağımsız bir otomobil markası haline geldi. Rapora göre, Seat’ın en başarılı modellerinden bazıları güncellenip Cupra serisine dahil edilecek.

Seat otomobil üretimine son verecek: Volkswagen CEO'su açıkladı

Örneğin, 2024’te makyajlanması planlanan Leon bunlardan biri olacak. Diğer modeller ise üretimden tamamen çekilecek ve yeni Cupra modellerine yer açacak. Seat Ibiza’nın ise elektrikli Cupra Raval ile değiştirilmesi bekleniyor.

Ancak Seat markası tamamen otomobil pazarından çekilmeyecek. Bu marka altında, elektrikli scooter veya ultra kompakt elektrikli otomobiller gibi şehir içi mobilite çözümleri sunulacak. Avrupa’da şehir içi ulaşım için Citroen Ami ve Opel Rocks-e gibi araçlar popüler hale gelirken, Seat’ın bu alanda da rekabet etmeyi planladığını belirtmek önemlidir.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...