Tesla’nın Avrupa’daki üstünlüğü sarsılıyor: Elektrikli satışlarda düşüş!

Share

Elektrikli otomobillere olan talebin 2024 yılında azalması, pek çok otomobil üreticisinin öngördüğü bir durumdu. Ocak 2024 verilerine göre, bu beklentilerin ilk işaretleri görülmeye başlandı. Tesla, geçtiğimiz yılın çoğunu lider geçmiş olmasına rağmen, 2024 yılının ilk ayında ilk 10’a giremedi.

Tesla’nın geçen yıl Model Y ile sıkı rekabet içinde olduğu Dacia Sandero, Ocak ayında birinci sıraya yerleşti. ACEA verilerine göre Sandero, toplamda 23.696 adet satış yaparak liderliği elde etti. İkinci sırada ise 17.247 adetle Volkswagen Golf bulunuyor. Sandero’nun satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarken, Golf yüzde 50’lik bir artışla dikkat çekiyor.

Üçüncü sıradaysa satışlarını yüzde 18 artırarak 15.883 adede çıkaran Peugeot 208 yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl Avrupa’nın en çok satan modeli olan Tesla Model Y ise Ocak ayında ilk 10’a dahi giremedi. Sadece 10.901 adet satış gerçekleştiren model, listede 19. sıraya yerleşebildi.

Tesla’nın genellikle yıla düşük satışlarla başladığı bir trend olarak göze çarpıyor. Ancak geçmiş yıllardan da bilindiği üzere, bu düşük başlangıçlara rağmen takip eden aylarda Tesla’nın liderliği elden bırakmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, toplam satışlarda bir düşüş olduğu açıkça görülmektedir.

Öte yandan Tesla’nın kendi segmentindeki üstünlüğünü sürdürdüğünü belirtmek önemlidir. Elektrikli otomobil kategorisinde hala birinci sırada olan Tesla Model Y’ı, satışlarında yüzde 300 artış gösteren Model 3 takip etmektedir. Bu durum, Tesla’nın kendi segmentindeki güçlü konumunu koruduğunu gösteriyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...