Toyota elektrikli araçlar için nostaljik sahte debriyajı deniyor

Share

Toyota, nostaljik sürüş seven sürücülerin dikkatini çekmek için ilginç bir stratejiyi test etmeye başladı. Japon üretici, elektrikli araç modellerinde manuel şanzıman hissini yeniden yaşatmak amacıyla ilginç bir yöntemi deniyor. Geçtiğimiz ay alınan bir patent doğrultusunda Toyota, “sahte debriyaj” deneyimini sunmayı planlıyor.

Toyota, elektrikli araçlarda nostaljik bir özellik olan manuel şanzımanı test ediyor. Toyota, geçişini yaptığı elektrikli araçlarla birlikte eski sürücülerine hitap edecek bir özellik üzerinde çalışıyor. CNN’den gelen bilgilere göre otomobil devi, sürücülerin vites geçişlerini simüle etmek için motor sinyalleri göndermelerini sağlayacak. Bu özellik, düz vitesli araçları seven şoförlere hitap edecek.

Toyota, yeni bir patente sahip olarak sahte debriyaj özelliğini geliştirmeye başladı. İddiaya göre, yeni elektrikli modellerin fren pedalı, debriyaj ve vites küçültme yetenekleri de dahil edilecek. Böylece araç hem yavaşlayacak hem de manuel şanzımana benzer şekilde vites azaltma imkanı sunacak.

Shiftdelete

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...