Volkswagen GTI’ın elektrikli sürümü 2026’da sahneye çıkıyor!

Share

Volkswagen, otomotiv dünyasının sevilen ikonlarından biri olan GTI’ı, elektrikli bir geleceğe taşımaya hazırlanıyor. Andreas Mindt, markanın tasarım patronu, gelecek projeleriyle ilgili heyecan verici bir ön bakış sunarak otomobil tutkunlarını heyecanlandırdı.

1975 yılında ilk nesliyle piyasaya sürülen GTI, bugüne kadar tam 2.8 milyon adet satış başarısı elde etti. Golf modelinin özel versiyonu olarak 8 nesil boyunca 35 milyonun üzerinde satışa ulaşan GTI, 2024 yılına özel bir versiyonla daha karşımıza çıkacak. Ancak asıl büyük sürpriz, 2026 yılında tanıtılacak olan ilk elektrikli GTI ile yaşanacak.

Mindt’in paylaştığı eskiz çizimler, orijinal Golf GTI ve ID. GTI’ın bir arada durduğu bir görüntü sunuyor. Bu detay, elektrikli GTI’ın sadece geçmişin mirasını devralmakla kalmayıp, aynı zamanda geleceğe de bir köprü kuracağını gösteriyor.

Önümüzdeki yıllarda tamamen elektrikli bir Golf’ün de yolda olduğu doğrulandı. Ancak merakla beklenen elektrikli GTI, sadece içten yanmalı motorlara değil, aynı zamanda “Golf” geleneğine de sadık kalacak gibi görünüyor. Mindt’in paylaşımında “Golf” etiketlerine vurgu yapması, bu efsanevi ismin devam edeceği konusundaki umutları artırıyor.

Volkswagen, ID. serisinin gelecekteki temsilcileriyle ilgili olarak da çeşitli teaser’lar yayınlamış durumda. ID.2, Polo’nun yerini alacak ve MEB Entry platformunu kullanacak. Ancak ID. GTI’ın Golf adıyla devam edeceği ifade ediliyor.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Andreas Mindt (@andreas_mindt_2023)

2026 yılında tanıtılacak olan ilk elektrikli GTI, otomobil tutkunlarını heyecanlandırmaya devam ederken, marka aynı zamanda yeni GTI logosunun patentini de almıştı. Elektrikli devrim, Volkswagen’ın otomobil dünyasındaki iddiasını sürdürme konusundaki kararlılığını gösteriyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...