YouTube’taki toplam video sayısını hiç merak ettiniz mi?

Share

YouTube, dijital içerik üreticilerinin ve izleyicilerin buluşma noktası olarak 2005 yılında hayatımıza girdi. O günden bu yana, platformun sunduğu sınırsız video içeriğiyle milyarlarca insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Ancak, platforma yüklenen toplam video sayısını hiç merak ettiniz mi?

Reddit kullanıcısı ve video blog yazarı Ethan Zuckerman ile PushShift hizmetinin geliştiricisi, bu merakı gidermek adına YouTube’a yüklenen tüm videoları sayabilen bir komut dosyası geliştirdiler. Ve sonuçlar oldukça etkileyici!

2006 yılından bu yana geçen sürede, YouTube’a inanılmaz bir sayıda video yüklendi: tam 13.325 milyar video! Bu, dijital çağın vazgeçilmez bir parçası olan YouTube’un ne kadar büyük bir içerik havuzuna sahip olduğunu gösteriyor.

Rapora göre, en fazla video 2023 yılında yüklendi. Bu dönemde yaklaşık 4 milyar video platforma eklendi. Öte yandan, YouTube’un ilk yıllarında, 2006’da en az video yüklendiği belirlendi.

Ancak ilginç bir nokta, tüm bu video içeriğinin sadece %4’ünün 10 binden fazla görüntülenme elde ettiği. %13’ü ise binin altında izlenme sayısına sahip. Şaşırtıcı bir şekilde, videoların yaklaşık %5’i hiç görüntülenme almamış durumda. Beğeni ya da yorum almayan videolar da geniş bir yüzdeliği oluşturuyor.

Ortalama bir video, sadece 39 kez izleniyor. Ancak “Öneriler” bölümünde en az 10 bin kez oynatılan videolar, YouTube’un popüler içeriklerini oluşturuyor.

Rapor, YouTube’daki en popüler dilin İngilizce olduğunu gösteriyor. Yüklenen tüm videoların yüzde 32’sini oluşturan İngilizce, platformun evrensel dilini temsil ediyor. Onu sırasıyla yüzde 10,5 ile Hintçe, yüzde 8 ile İspanyolca, yüzde 6 ile Arapça ve yüzde 5,6 ile Rusça takip ediyor.

YouTube’un bu muazzam video sayısı, platformun sürekli büyüyen ve evrim geçiren doğasının bir yansımasıdır. İzleyiciler ve içerik üreticileri için her geçen gün yeni keşiflerin ve deneyimlerin kapısını aralayan YouTube, dijital dünyanın nabzını tutmaya devam edecek gibi görünüyor.

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

You may also like...