Yarıyıl Tatilini Nasıl Yönetmelisiniz?

Çocuğunuzun yarı yıl karnesini nasıl değerlendirmeli, tatilini nasıl programlamalı, onu ne gibi aktiviteler yapmaya yöneltmeli, nasıl bir hediye almalısınız? Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlı Merkezi’nden Çocuk Gelişimi – Eğitimi Uzmanı ve Psikolojik Danışman Rehber Ayşim İncesulu, “Çocuğunuza değerli olduğunu hissettirin. Sevginizin ön koşulsuz olduğunu belli edin” diyor ve yarı yıl tatiliyle ilgili önerilerini paylaşıyor.

coo

Tatil planının hep birlikte yapılması en sağlıklı olanıdır. Öncelikle çocuğunuza 1-2 gün uyku ve ev keyfi yapma fırsatı vermelisiniz. Günde 1 saati geçmemek kaydıyla tablet veya bilgisayarda oynayarak, televizyon izleyerek vakit geçirebilir. Dilediğince oynamasını da teşvik etmelisiniz.

Derslerini pekiştirmek için bir çalışma planı oluşturmak, her gün yapılacak bir etkinlik bularak faal bir tempo yakalamak, sinema ve tiyatroya gitmek, sanat ve spor kurslarına katılmak, aile büyüklerini ziyaret etmek üzere şehirler arası bir yolculuk programlamak, odasındaki oyuncakları ve oyun malzemelerini düzenlemek gibi pek çok seçenek üretmek mümkün.”

Çalışan bir anneyseniz…

“Çalışan bir anneyseniz iş planınızı gözden geçirip birkaç gün izin alabilirsiniz. Bu mümkün değilse bazı günler işinizden biraz erken çıkıp çocuğunuzla başbaşa program yapabilirsiniz. Arkadaş davetleri, uygun gezi programları ve aktiviteler, yağmur ve kar yağsa bile açık havada yürüyüş gibi programları aile fertlerinin veya evdeki yardımcınızın desteğiyle organize edebilirsiniz.”

Çalışmayan bir anneyseniz…

“Çalışmayan bir anneyseniz çocuğunuzla birlikte daha kapsamlı aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz. Ama ille de her güne bir program yapmak zorunda değilsiniz. Evde baş başa çeşitli materyallerle oynamak, mutfakta kurabiye yapmak, arkadaşlarını davet ederek birlikte projeler üretmelerine olanak sağlamak bile keyifli olacaktır.”

Elele

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.