Kahve içmenin 4 faydası

1- Performansı Arttırır
Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre, aktivite öncesi iki ya da üç fincan koyu kahve, sporcularda algılanan eforu (hissedilen aktivite yoğunluğu) azaltabiliyor. Dahası dayanıklılık performansını ortalama yüzde 24 oranında artırıyor ve ekstra enerji sağlıyor.

2- Mutluluğunuzu Arttırır
Kafeinin ruh hali reseptörlerine bağlanması nedeniyle, günde iki ila üç fincan kahve içen kadınların depresyona girme olasılığının, bir fincan veya daha az içenlere kıyasla, yüzde 15 daha düşük olduğunu gösteriyor.

3- Hafızayı Güçlendirir
2016 tarihli bir başka araştırmada, uzun vadede ortalama miktarda kahve tüketiminin Alzheimer riskini yüzde 27 oranında azaltabildiği gözlendi. Bir diğer araştırma, günde üç ila beş fincan kahve içenlerin daha çok koruma altında olduğunu öne sürüyor.

4- Sağlığı Korur
Çalışmalar düzenli olarak kahve içen insanların daha uzun yaşamaya meyilli olduklarını; diyabet, kolon kanseri ve melanoma gibi hastalıklara yakalanma oranlarının ise düşük olduğunu gösteriyor. Bu faydalar, kahvedeki antioksidanların ve antienflamatuvar özelliklerin bir sonucu.

InStyle

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar: