Sakinleşmenize Yardımcı Olacak 5 Yol

Share

Stresli bir gün mü geçiriyorsunuz? Ofiste yetiştirmeniz gereken işler mi var? Akşam duş alma hayaliyle yorgun argın eve geldiniz fakat o da ne; sular akmıyor! Sakin olun, panik yapmayın, önce sakinleşmenin yolunu bulmalısınız. Nasıl mı?

woman-bed-female-attractive

1- Geçmişten beri yoga tekniği olarak bilinen nostril nefes tekniğini deneyin. Sağ elinizdeki işaret ve orta parmağınızı avucunuzun içine doğru bükün. Daha sonra parmaklarınız hala bükülü iken baş parmağınızla sağ burun deliğinizi kapayarak sol burun deliğinizden nefes alın.

Ardından sağ yüzük parmağınızı sol burun deliğinizi kapatarak sağ taraftan nefes alın. Bunu 3 dakika kadar tekrarlayın. Emin olun kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

2- Yeşil çay, stress ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olan L-Theanine adlı amino asidini içinde barındırır. Ayrıca bir bardak sıcak yeşil çayın içinde sakinlik hissini arttıran EGCG bileşikleri de vardır. Tükettiğiniz yeşil çay ile daha sakin kalabilirsiniz.

3- Her ne kadar kulağa garip gelse de geri sayma yöntemini deneyin. Toplantı ya da sınav öncesi ortaya çıkan heyecanınızı içinizden geri saymaya başlayarak ve bunu tekrarlayarak azaltabilirsiniz.

4- Dinlemekten zevk aldığınız hareketli müzikleri playlistinize ekleyin. Moraliniz bozuk olduğunda ya da strestli olduğunuz zamanlarda bu müzikleri dinleyin hatta dans edin.

5- Kendinizle pozitif etkileşimde bulunun. Yapmak istediğiniz ya da olmasını istediğiniz şeyleri kendinize sesli olarak söyleyin. Dışarıdan bakınca biraz delice durabilir ancak bunu ayna karşısında gözlerinizin içine bakarak ya da oturduğunuz yerde birkaç kere tekrarlayarak pozitif enerjiyi kendinize vermiş olursunuz.

Instyle

 

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...