Wagner lideri Prigojin Belarus’a gidecek, hakkındaki suçlamalar düşürülecek

Share

Rusya’nın Wagner adlı paralı asker grubunun lideri Yevgeni Prigojin’in Belarus’a gideceği ve orada yargılanmayacağı bildirildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bu kararın Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukoşenko’nun girişimiyle alındığını söyledi.

Peskov, Lukoşenko’nun Prigojin ile yaklaşık 20 yıllık bir dostluğu olduğunu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de onayıyla arabuluculuk yaptığını belirtti.

Rusya’da son günlerde yaşanan silahlı isyanlara katılan Wagner savaşçılarının da ülkelerine dönebileceklerini ifade eden Peskov, şunları kaydetti:

Wagner grubunun savaşçılarına üslerine geri dönmeleri için izin verildi. Bu savaşçılardan bazıları, isterlerse, Rusya Savunma Bakanlığı ile yeni bir sözleşme imzalayabilecek. Bu, Adalet Yürüyüşü’ne katılmayanları kapsıyor. Diğer savaşçılar ise, cephedeki başarılarına göre değerlendirilecek. Onların cephedeki fedakarlıklarını unutmayacağız. Onlara her zaman saygı duyacağız.

Wagner lideri Prigojin ise daha önce “Bu bir darbe girişimi değil, Adalet Yürüyüşü” diyerek isyanlara destek vermişti.

Prigojin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un “kendisine teslim olmalarını” istemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise “silahlı isyancılara karşı acımasız olacağını” açıklamıştı.

Peskov ise “Bu anlaşmayla, çatışmanın sona ermesini umuyoruz” dedi.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...