‘Hayır’ demeyi öğrenin!

Etrafınızdaki insanları bir türlü kıramadığınız için omuzlarınıza yüklediğiniz stresi yenmek mümkün. Tek yapmanız gereken, dünyanın en basit kelimesi olan “hayır”ı söyleyebilmek.

Sadece beş harf…Hayır…Hepsi bu kadar! Ancak, belki de söylemesi en zor kelime olarak karşımıza çıkıyor.

En meşgul olduğun zamanlarda, en yakın arkadaşın senden bir iyilik yapmanı isteyebilir, sevgilin canının en sıkkın olduğu saatlerde seni sinemaya davet edebilir ya da hiç sevmediğin bir yemeği yemek zorunda kalıyor olabilirsin. Eğer insanları asla kıramıyorsan, muhtemelen kendi hayatını ve duygularını hiçe sayarak tüm bu önerileri kabul edeceksin.

Bu da, bir türlü rahatlayamaman ve stresle yüklenmiş olman anlamına geliyor. Elbette ki bu hiç de sağlıklı bir durum değil. Zaman içerisinde kişisel hayatının, ilişkilerinin, işinin ve diğer birçok şeyin yükünü tamamen omuzlarına almış olacaksın.

Ama stresten korunmasını bilen insanların kullandığı çok elverişli bir yöntem daha var: Hayır diyebilmek. Belki de, stresle mücadelede insana en çok yardım eden kelime “hayır”.

University of Texas psikoloji departmanı profesörlerinden Art Markman’a göre, birkaç şeye “hayır” demeye başladığın zaman, meselelerle mücadele etmekle yükümlü tek kişinin sen olmadığının da farkına varmaya başlayacaksın.

Psychologies

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar: